20240916

Recyklingowe grzyby

 Borowik olbrzymi

Do wykonania pracy potrzebne będą:                       


- folia aluminiowa

- plastikowa butelka 0,5 l

- stare gazety,papier pakowy, gazetki reklamowe

 lub rolka ręczników papierowych

- klej typu Vicol

- pędzelek

- plastikowa miseczka

- pojemniczek do wymieszania kleju z wodą          

- farby

- pistolet z klejem na gorąco

- kawałki folii bąbelkowej 

wykonanie: 

Miseczkę plastikową okrywamy kawałkiem folii aluminiowej, (kawałek folii musi być sporo większy niż powierzchnia miseczki) wystające brzegi zawijamy pod spód. W pojemniczku mieszamy klej z wodą w proporcji 1:2. Papier rwiemy na małe kawałki. Obklejamy wcześniej przygotowaną miskę dokładnie papierem, nie zapominając o rancie. Aby kapelusz był odpowiednio sztywny po wyschnięciu, trzeba nakleić na folię ok 3 warstw papieru. Ostatnią warstwę smarujemy dokładnie klejem także po wierzchu. Zostawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia zależny jest od tego jakiego papieru użyliśmy i jak dużo jego warstw było. Mój kapelusz potrzebował 3 dni. W międzyczasie możemy zająć się nogą. Butelkę obklejamy dokładnie papierem i pozostawiamy do wyschnięcia. Po wyschnięciu kapelusza delikatnie wyciągamy z niego miseczkę, wystającą folię zawijamy do środka. Za pomocą gorącego kleju, wklejamy nogę. Wnętrze kapelusza wypełniamy folią bąbelkową lub pogniecionym papierem wklejonym za pomocą gorącego kleju. Pozostało jeszcze pomalować naszego grzybka. 


Podgrzybek

Do wykonania pracy potrzebne będą:  

- pistolet z klejem na gorąco                                        


- wypukła nakrętka np od słoika z kawą rozpuszczalną

-folia aluminiowa

- papierowe ręczniki

-klej typu vicol

- pojemniczek do wymieszania kleju z wodą          

- farby

- pędzelek

- nożyczki

wykonanie:

Nakrętkę pokrywamy klejem na gorąco ( im większa powierzchnia pokryta klejem tym większy będzie kapelusz),przykrywamy kawałkiem folii aluminiowej i rozpłaszczamy. Pozostawiam do ostygnięcia, w tym czasie z folii aluminiowej przygotowujemy nóżkę. Zarówno kapelusz jak i nóżkę oklejamy kawałkami papieru, używając rozcieńczonego 1:2 kleju typu vicol. Kapelusz możemy przed oklejeniem papierem przyciąć nożyczkami do pożądanego kształtu. Pozostawiamy elementy do wyschnięcia. Gdy elementy dobrze wyschną łączymy je ze sobą za pomocą kleju na gorąco. Spód kapelusza wypełniamy strzępkami ręcznika papierowego, do ich przyklejenia świetnie się sprawdzi klej typu vicol. Na koniec malujemy podgrzybka. 


20240915

Bukiet tulipanów

 Bukiet tulipanów

Do wykonania pracy potrzebne będą:

- stemple wycięte z ziemniaka lub kalarepy

-kolorowe farby

-arkusz zielonego papieru

-kawałki kolorowego papieru

-arkusz sztywniejszego białego papieru

-nożyczki

-ołówek

-zielony flamaster

Wykonanie:

Z ziemniaka lub kalarepy wycinamy stemple w kształcie główek tulipanów. Nanosimy na nie farbę za pomocą pędzelka lub zamaczamy je w niewielkiej ilości farby. Stemplujemy nimi na arkuszu białego sztywniejszego papieru. Odkładamy do wyschnięcia, w tym czasie z kawałków kolorowego papieru wycinamy kokardkę, która będzie ozdobą naszego bukietu. Z zielonego papieru wycinamy podłużne liście. Do suchego arkusza dorysowuje my flamastrem łodyżki i doklejamy liście, ozdabiamy kokardką.  Możemy także domalować łodygi i liście za pomocą zielonej farby.



20240903

Tęczowa łąka

 

Do wykonania pracy potrzebne będą: 

- papier akwarelowy z zadania magiczne kropki

lub tęczowe tło wykonane za pomocą farb akwarelowych      

-czarny długopis żelowy lub cienkopis

- arkusz czarnego sztywnego papieru

-nożyczki

-klej w sztyfcie

Tęczowe tło przycinamy tak aby każdy bok był o ok centymetr krótszy od arkusza czarnego papieru. Naklejamy tło na czarny arkusz, dzięki czemu praca zyskuje ramkę. Za pomocą długopisu lub cienkopisu dorysowujemy do tła elementy łąki: kwiaty, trawy, zboża, owady.

Magiczne kropki



Do wykonania pracy potrzebne będą:  
                                

-ręczniki papierowe       
-kolorowe flamastry
- spryskiwacz z wodą                                              
-nożyczki
-papier akwarelowy

wykonanie:

Na arkuszu papierowego ręcznika za pomocą różnokolorowych flamastrów kropkujemy dowolny wzór. Fajnym pomysłem jest wykorzystanie tłoczonego na ręczniku wzoru. Tak przygotowany ręcznik układamy na arkuszu papieru akwarelowego i spryskujemy dokładnie wodą. Odczekujemy chwilę aby kolory miały czas się rozpłynąć. Kładziemy na wierzch drugi kawałek papierowego ręcznika i delikatnie dociskamy. Każdy z trzech kawałków papieru delikatnie odkładamy na bok do wyschnięcia. Gdy praca jest już sucha z arkuszy papierowego ręcznika wycinamy kółka. Będą świetną ozdobą sali na dzień kropki.
Arkusz papieru akwarelowego może nam posłużyć jako tło do wykonania tęczowej łąki lub innej pracy. Opis wykonania tęczowej łąki znajdziesz Tutaj.